سکسکه چیست؟

  1. صفحه اصلی
  2. سکسکه چیست؟
سکسکه چیست؟

سکسکه چیست؟

سکسکه چیزی است که بی‌شک برای همه در طول زندگیشان اتفاق افتاده است حتی برای جنین در رحم مادر نیز ممکن است پیش بیاید.اما به طور کلی درصد مواجهه مردان با سکسکه بلند مدت بیشتر از زنان است.

سکسکه انقباض شدید و ناخودآگاه ماهیچه‌های تنفسی است و با پایین رفتن غیر‌عادی دیافراگم و بسته شدن دهانه حنجره همراه است و صدایی که ایجاد می‌شود به علت حرکت غیر‌ارادی عضلات دیافراگم ومتعاقب آن انسداد دهانه حنجره می‌باشد که این صدا در زمان عمل دم ایجاد می‌شود.

در ایجاد سکسه عصب فرنیک (عصبی که دیافراگم را به مغز متصل می‌کند) و دیافراگم (عضله‌ای که قفسه سینه را از شکم جدا می‌کند)  نقش دارند.

در کل سکسکه‌ها چند دقیقه طول می‌کشند و نگران کننده نخواهند بود، اما بعضی سکسکه‌ها که بیش از ۴۸ ساعت طول می‌کشند نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی دارند.

علت ایجاد سکسه‌های کوتاه مدت معمولا ناشناخته است اما ممکن است از عواملی مثل پربودن معده، خوب نجویدن غذا، خوردن یا آشامیدن مواد تحریک کننده، اختلالات معده یا روده، بارداری،علل عاطفی،  نوشیدن مایعات سرد بلافاصله بعد از نوشیدن یک نوشیدنی داغ، نوشیدن الکل و سیگار کشیدن و...ایجاد شوند.

البته در مواردی نادر، که مدت سکسکه از ۴۸ ساعت بیشتر می‌شود، می‌تواند علائم بیماری‌های جدی مثل هپاتیت، عفونت یا تومور مغزی، نارسایی کبد، پرکاری تیروئید، التهاب ریه‌ها، ام اس و...باشد.

در هنگام دچار شدن به سکسکه‌های کوتاه مدت به کار گرفتن راه کارهای زیر می‌تواند به رفع سریعتر سکسکه کمک کند:

  • خوردن یک قاشق سرکه

  • خوردن یک قاشق شکر

  • خم شده ( بین ۶۰-۸۰درجه) و در حالت خم یک فنجان آب بنوشید

  • زانوی خود را به طرف قفسه سینه خود بکشید

  • برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید و برای چند بار تکرار کنید

  • حواس خود را پرت کنید

  • چند نفس عمیق و سریع بکشید


توجه داشته باشید برای سکسکه‌های بلند مدت، به جهت مشخص شدن دلیل آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک بر اساس تشخیص از شما می خواهد تا برای انجام  یک یا چند مورد از آزمایش‌ها و یا تست‌های (مثل آندوسکوپی، برونکوسکوپی، رادیوگرافی قفسه سینه، سی‌تی‌اسکن، تست‌های عملکرد کلیوی، عملکرد کبدی و..) لازم جهت مشخص شدن علت سکسکه اقدام نمایید.

برای رفع این نوع سکسکه‌ها پزشک بر اساس صلاح دید، یکی از داروهای کلرپرومازین، متوکلوپرامید، کتامین و...را تجویز خواهد کرد. طب سوزنی نیز در این مرحله می‌تواند موثر واقع شود و دیگر نیازی به دارو درمانی نباشد.

توجه داشته باشید این داروها دارای عوارض جانبی بوده و هرگز بدون تجویز پزشک نباید مصرف شوند.

در صورتی که سکسکه با هیچکدام از راهکار‌های ذکر شده رفع نشود راه آخر، عمل جراحی می باشد در این جراحی، جراح عصب فرنیک را قطع خواهد کرد تا فشار روی مویرگ‌های عصبی رفع و سکسکه نیز قطع شود.

 

 

 
آواتار نویسنده

درباره نویسنده

دایرکتوری پزشکان طب رسانه در حال حاضر بعنوان یکی از بزرگترین دایرکتوری های تخصصی پزشکان ایرانی و کلینیک های پزشکی فعالیت خود را آغاز نموده است. این دایرکتوری با برقراری ارتباط میان مخاطبین و پزشکان و کلینیک های پزشکی در صدد است تا هر روز کیفیت خدمات خود را بعنوان بک وب دایرکتوری تخصصی، توسعه دهد. فرایند عضویت و ثبت نام در این پایگاه بسیار ساده است و افراد و کلینیک های متقاضی می توانند فعالیت خود را در این صنعت شروع نموده و با امکانات مدیریتی که در اختیار آنها قرار می گیرد کلیه اطلاعات کلیدی و تخصصی خود را به شکل طبقه بندی شده بنحوی که برای علاقمندان به سهولت در دسترس باشد، در پروفایل ویژه خود وارد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*