چرا خوابهای بد می بینیم؟ دلیل دیدن خواب‌های آشفته و ترسناک

  1. صفحه اصلی
  2. اخبار پزشکی
  3. چرا خوابهای بد می بینیم؟ دلیل دیدن خواب‌های آشفته و ترسناک
چرا خوابهای بد می بینیم؟ دلیل دیدن خواب‌های آشفته و ترسناک

چرا خوابهای بد می بینیم؟ دلیل دیدن خواب‌های آشفته و ترسناک

حتما برای شما نیز پیش آمده است که در خواب رویاهای عجیب و غریبی ببینید. مطالعه جدیدی که نتایج آن در مجله Dreaming منتشر شده است نشان می‌دهد که این موضوع به خاطر فیلم‌هایی است که شب قبل مشاهده کرده اید. محققان دریافتند که رویای شما در خواب می‌تواند تحت تاثیر فیلم‌هایی باشد که در بیداری آن را می‌بینید. برای تکمیل این مطالعه محققان از ۱۲۸۷ شرکت کننده که سن آن‌ها بین ۱۰ الی ۶۰ سال بود خواستند فرم نظرسنجی را پر کنند. در این فرم از افراد در مورد استفاده از رسانه‌های مختلف در شب سوال شده بود. همچنین در مورد نوع محتوایی که افراد مورد استفاده قرار داده بودند و رویایی که به طور منظم در خواب آن را مشاهده می‌کردند سوال شده بود. محققان دریافتند افرادی که از رسانه‌های خشونت آمیز استفاده می کنند بیشتر از سایر افراد با رویاهای وحشتناک در خواب دست و پنجه نرم خواهند کرد. این در حالیست که افرادی که عادت داشتند شب ، از فیلم هایی که در آن رابطه جنسی وجود دارد استفاده کنند؛ خواب روابط جنسی را می دیدند. در حقیقت افرادی که از رسانه‌ها و فیلم‌های خشونت آمیز ۹۰ دقیقه قبل از خوابیدن استفاده کرده بودند، ۱۳ برابر بیشتر از سایر افراد در معرض رویاهای خشونت بار قرار داشتند. این رسانه‌ها در برگیرنده موارد مختلفی همچون تلویزیون؛ اینترنت، دی وی دی، فیلم‌های سینمایی و بازی‌های ویدئویی و رایانه ای است. خوب حالا سوال اینجاست که اگر شما یک فیلم خوب ببینید رویای شما پر از واقعیت‌های خوب و دوست داشتنی خواهد بود ؟ دقیقا چنین نیست. بر اساس این مطالعه افرادی که از رسانه‌های خشونت بار و مملو از روابط جنسی استفاده کرده بودند بیشتر از سایرین در معرض رویاهای بد قرار داشتند. البته باید به خاطر داشته باشید که این رویا ممکن است دقیقا در همان شب به وقوع نپیوندد. برد بوشمن در این باره می‌گوید: حقیقت این است که استفاده از رسانه‌های خشونت بار و مملو از روابط جنسی می‌تواند به دیدن چنین رویاهایی کمک کند این موضوع قدرت رسانه‌ها را در دنیای خواب نشان می‌دهد. ایا به نمایش‌های تلویزیونی علاقه دارید که باعث می‌شود خواب‌های عجیب و غریب ببینید؟ ایا رویاهای شما بر روی رسانه ای که مورد استفاده قرار می‌دهید تاثیر می‌گذارد؟ بوشمن در این باره می‌گوید:افرادی که رویاهای خشونت بار و مملو از روابط جنسی می‌بینند تلاش می‌کنند این محتوا را در طول روز نیز دریافت کنند. برخی از فاکتورها ممکن است به مصرف رسانه و محتوای نامناسب مرتبط باشد. اما من معتقدم بهترین توضیحی که در این باره می توان گفت این است که رسانه ای که ما مورد استفاده قرار می دهیم می‌تواند بر روی رویاهایمان تاثیر بگذارد.


به نظر می‌رسد نوع رسانه‌ای که ما مورد استفاده قرار می‌دهیم می‌تواند بر روی ناخودآگاه ما تاثیر بگذارد. بنابراین اگر می‌خواهید از شر رویاهای وحشتناک خلاص شوید بهتر است همین امروز دیدن چنین برنامه‌هایی را کنار بگذارید. همچنین اگر می‌خواهید خواب بهتری داشته باشید، استفاده از گوشی هوشمند، تبلت، لپ تاپ و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را محدود کنید و تا حد امکان به هنگام خواب از آن‌ها استفاده نکنید. نور ابی که از صفحه نمایش این دستگاه‌ها ساطع می‌شود می‌تواند کمیت و کیفیت خواب را تحت تاثیر خود قرار دهد.

آواتار نویسنده

درباره نویسنده

دایرکتوری پزشکان طب رسانه در حال حاضر بعنوان یکی از بزرگترین دایرکتوری های تخصصی پزشکان ایرانی و کلینیک های پزشکی فعالیت خود را آغاز نموده است. این دایرکتوری با برقراری ارتباط میان مخاطبین و پزشکان و کلینیک های پزشکی در صدد است تا هر روز کیفیت خدمات خود را بعنوان بک وب دایرکتوری تخصصی، توسعه دهد. فرایند عضویت و ثبت نام در این پایگاه بسیار ساده است و افراد و کلینیک های متقاضی می توانند فعالیت خود را در این صنعت شروع نموده و با امکانات مدیریتی که در اختیار آنها قرار می گیرد کلیه اطلاعات کلیدی و تخصصی خود را به شکل طبقه بندی شده بنحوی که برای علاقمندان به سهولت در دسترس باشد، در پروفایل ویژه خود وارد کنند.

2 thoughts on “چرا خوابهای بد می بینیم؟ دلیل دیدن خواب‌های آشفته و ترسناک”

  1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

    1. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*